Anna German w "Na żywo" - "Historia...
"Historia Jednej piosenki" Na żywo
~~****~~****~~****~~
Blog poświęcony Annie German (14.02.1936 - 25.08.1982) piosenkarce, aktorce i kompozytorce.
"Historia Jednej piosenki" Na żywo
~~****~~****~~****~~
Ze zbiorów Pana Jędrzeja.
Anna German, piosenkarka. kompozytorka, aktorka
Anny German
(14.02.1936r. - 25.08.1982r.)
Anna Wiktoria German – Tucholska przyszła na świat w Urgenczu w Uzbekistanie (były ZSRR) w rodzinie nauczycielki niemieckiego i księgowego w miejscowej piekarni. Gdy miała 1,5 roku (1937r.) zachorowała na paratyfus, kiedy rodzina szukała pomocy wyleczył ją miejscowy Uzbek w Taszkiencie, gdzie rodzina się zatrzymała. Dzięki wywarowi ze skórki owocu granata.
25.09.1938r. zostaje aresztowany Pan Eugeniusz, tata Anny (rozstrzelany w 1938r.) w Urgenczu pod zarzutem szpiegostwa(Niemiec urodzony w Polsce). (rehabilitowany w 1957r.) Wyrok 10 lat bez prawa do korespondencji.
W 1940r. na szkarlatynę zachorowali Ania i Fryderyk. Niestety dwuletni brat Anny, umiera.
Pani Irma ponownie ułożyła sobie życie z Hermanem Bernerem. Szczęście nie trwało długo, ale, ponieważ, że był Polakiem, złożyła papiery repatriacyjne do Polski o stały pobyt, wraz z babcią Anną.
W maju 1946r. przyjeżdżają do Polski do Szczecina (Anna ma 10 lat). Mieszkają na krótko przy ul. Kościelnej 39.
W tym samym roku przeprowadzają się do Nowej Rudy, mieszkały przy ul. Nowej lub Fabrycznej, następie do Wrocławia, w którym mieszkała przez 18 lat na Trzebnicka 5/15.
W Nowej Rudzie uczęszczała do Szkoły Powszechnej, a we Wrocławiu na początku w gimnazjum VIII Liceum Ogólnokształcącego Bolesława Krzywoustego, a potem do Liceum dla Pracujących we Wrocławiu.
Od 1955r. Przez 6 lat studiowała Geologię na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego. Studia ukończyła z wyróżnieniem.
1959 – 1960r. Na studiach zaczyna od debiutu w Podwieczorku przy mikrofonie, oraz z Teatrem Studenckim „Kalambur" (dzisiaj Art Cafe Kalambur )
W 1960r. debiut nastąpił w telewizyjnym w programie Spotkania o zmroku w TV Wrocław. W tym samym roku poznaje swojego przyszłego męża Pana Zbigniewa Tucholskiego.
Od 1963r. Udaje się uzyskać tytuł magistra geologii, a także zdaje państwowy egzamin przed Komisją Weryfikującej Ministerstwa Kultury i tym samym może wykonywać zawód piosenkarki.
W 1963r. III Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie po raz pierwszy przed dużą publicznością zaśpiewała „Tak mi z tym źle’. i tym samym II miejsce w Dniu Polskim.
Rok 1964 i wielki sukces przeboju „Tańczące Eurydyki”(pierwszą wykonawczynią była Helena Majdaniec), na Festiwalu w Sopocie i Opolu. Utwór ten otworzył Jej „furtkę” do sukcesów poza granice Polski.
Była laureatką w Opolu, Sopocie, Kołobrzegu, Zielonej Górze, w Ostendzie, San Remo, Neapolu, Wiesbaden, Bratysławie, Viareggio, Cannes.
Śpiewała w języku polskim, niemnieckim, rosyjskim, francusku, włosku, łacinie, po mongolsku, angielsku, bułgarsku oraz hiszpańsku, umiała też czytać po hebrajsku.
W 1967r. wystąpiła jako jedyna Polka w San Remo na XVII śpiewała utwór "Gi"(Giovane) w San Remo również zdobyła oskara sympatii dla najlepszej i najsympatyczniejszej piosenkarki. a także wystąpiła na XV Festiwalu Piosenki Neapolitańskiej z utworem - Te faje desidera. jedyna Polka na tym Festiwalu. Nagrała płytę z pieśniami neapolitańskimi I classici della neapolitana, CDI.
28.08.1967r. Wracając z pierwszego koncertu we Włoszech ulega wypadkowi samochodwemu, w którym cudem przeżyła. Powróciła na scenę i do zdrowia po trzech latach (1970). z utworem własnej kompozycji do wiersza Aliny Nowak - "Człowieczy los". Napisała również autobiograficzną książkę Wróć do Sorrento...? wspomnienia z Włoch.
W 1972r. 23 marca zawiera zwiąek małżeński z Panem Zbigniewem Antonim Tucholskim w Zakopanem.
Po trzech latach 27.11.1975r. przychodzi na świat syn - Zbigniew Ivarr.
W połowie lat 70-tych wykryto u Anny nowtwór, ale udało się go pokonać
W 1980r. nastąpił nawrót choroby. I w tym roku po raz ostatni wystąpiła w Australii.
Zmarła na raka (mięśniak kości).
Mając 46 lat, osierociła synka Zbyszka. Zmarła w nocy z 25 na 26 sierpnia 1982r. Została pochowana w Warszawie na Cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym.
Modlitwę Ojcze nasz nad grobem odmówił Ks. Jan Twardowski.
Foto. Jutysna(Tysia22a), sierpień 2019r.
Anna German nagrała płyty w języku polskim, rosyjskim i neapolitańskim(włoskim). Dużą popularnością cieszyła się zwłaszcza za Wschodnią granicą, co było powodem zazdrości w Polsce.
Pierwszą płytę w ZSRR(Rosji) nagrała w Studiu Melodia, pt. Anna German w 1964r., a pierwszą w Polsce nagrała w 1965r. z Polskimi Nagraniami Tańczące Eurydyki.
Znane piosenki
"Tańczące Eurydyki",
"Człowieczy los",
"Wróć do Sorrento",
"Greckie wino",
"Cyganeria",
"Dziękuję Ci, moje serce",
"Dziękuję, mamo",
"Melodia dla synka".
"Kiedy kwitły sady"
Świeć, świeć moja gwiazdo",
"Nadzieja",
"Echo miłości".
~~****~~****~~****~~
W 1986r. wokół Słońca, między Marsem, a Jowiszem, krąży asteroida (2519) Annagerman, którą odkryła Tamara Smirnowa.
W Warszawie i w Urgenczu w Uzbekistanie nazwano ulicę jej imienia.
Sukcesem stał się serial "Anna German Tajemnica Białego Anioła" z 2012r.(u nas 2013r.).
Istnieje rosyjski fanclub im. Anny German.
Szkoła muzyczna niepubliczna I i II stopnia w Białym Stoku nazwna imieniem Anny German.
Rondo w Rzeszowie, Nowej Rudzie, a także Zielonej Górze.
Od 1987r. Amfiteatr im. Anny German w Zielonej Górze.
W 2012r. nadano w parku kamień, magnolię, tablice pamiątkową, gdzie mieszkała we Wrocławiu.
Kwiaty nazywane jej imieniem, a także nawet... Pomidory.
Odbywają się festiwale na cześć jej pamięci.
Sa wydawane płyty, książki wspomnieniowe, wspomnienia w prasie, koncerty.
Od 2002r. Gwiazda imienna na Alei Sławy w Moskwie.
W 2013r. Gwiazda Anna German w Opolu.
~~~****~~****~~****~~
Książka Anna German we wspomnieniach, Tańcząca Eurydyka - M. Pryzwan, rok 2013.
Wikipedia.
"Życie na gorąco - Historia Niejednej piosenki", lipiec 2020r.
~~***~~***~~***~~
~~****~~****~~****~~